Image default
Start » Relacja z wizyty Biała Info na wyborach na Białorusi 2024
BiałoruśPolitykaświat

Relacja z wizyty Biała Info na wyborach na Białorusi 2024

25 lutego 2024 roku – Jednolity dzień Głosowania na Białorusi

Przedstawiciel Biała INFO w dniach 23 do 25 lutego br. przebywał z wizytą na terenie Republiki Białorusi.
Red. naczelny Redakcji Biała Info dnia 23.02 wyruszył z Polski, i przez granicę 🇵🇱 🇧🇾  Terespol – Brześć przybył do stolicy Białorusi – Mińska. W niedzielę 25 lutego głównym jego zajęciem było obserwowanie jak przebiegają wybory do Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego VIII kadencji i lokalnych rad deputowanych XXIX kadencji.
Niedzielne wybory przebiegały spokojnej atmosferze, panował porządek, władze białoruskie bardzo dobrze przygotowały lokale, w których odbywało się głosowanie. Byłem w 5-ciu komisjach –  w 2 szkołach a także w Centrum Sportowo-gimnastycznym, i .. w komisji, gdzie wcześniej głosował J.E. Pan Prezydent Białorusi Alaksander Łukaszenka. ( niestety spóźniliśmy się około ½  godziny)
Warunki głosowania na Białorusi są podobne jak w Polsce – komisje wyborcze, przewodniczący i zastępca, urny do głosowania-przeźroczyste i zaplombowane, kabiny. Kart do głosowania w lokalach stołecznych  było 2 (w innych miastach było różnie, nawet 5). Wyborcy po wpisaniu się na liście obecności dostawali karty, z podpisami członków komisji na odwrocie – aby uniemożliwić jakąkolwiek ingerencję czy też fałszerstwa w trakcie głosowania lub po głosowaniu.

Zostaliśmy – obserwatorzy z Polski – przyjęci przez Białorusinów z wielką serdecznością – zarówno przez białoruskie władze, jak i przez bezpośrednio zaangażowanych w organizację wyborów.

W przeddzień czyli w sobotę 24 lutego byliśmy na konferencji Centralnej Komisji Wyborczej.
Wśród biorących udział byli dziennikarze krajowi i międzynarodowi oraz ponad 300 obserwatorów,  w tym 5-ciu z Polski

Wieczorową – sobotnią porą udaliśmy się na koncert który ilustrował historię i teraźniejszość naszego wschodniego sąsiada. Były to naprawdę niezapomniane momenty (dokładnie ok. 2 godz.), podczas których białoruskie dzieci i młodzież, a także dorośli (wybitni artyści teatru i opery) wykonywali piękne i wzruszające pieśni /piosenki / tańce poświęcone historii i kulturze Białorusi
Zdjęcia i filmy tylko w niewielkim stopniu oddają czar i niesamowitą atmosferę tego wydarzenia.

Wracając do głównego wydarzenia czyli Jednolitego dnia głosowania na Białorusi 25.02.2024, głosowanie to odbyło się w bardzo dobrej, a zarazem podniosłej atmosferze. Na Białorusi dzień wyborów jest niejako patriotycznym Świętem – gdzieniegdzie – np. przy głównych wyborczych lokalach – odbywały się koncerty muzyczne.
Wyborczy dzień przebiegł bez zakłóceń, nie było żadnego przymusu, nie było wojska w lokalach, czy też na zewnątrz, na ulicy…
Oczywiście, jak było do przewidzenia, główne media w Polsce i na Zachodzie starały się wmówić już przed niedzielnymi wyborami że 25 lutego 2024 na Białorusi ma dojść do fałszowania i przemocy… Jak się czyta relacje z wyborów w tzw. mass-mediach liberalnych i porównuje się do naocznej obserwacji wyborów – to są jakieś dwie równoległe rzeczywistości, a właściwie – propagandowa lewacka nierzeczywistość i rzeczywistość – realna i namacalna!

Redakcja Biała Info zachęca do dyskusji pod tym artykułem.
Zachęca również do odwiedzania Białorusi – naszego przyjaznego, słowiańskiego Sąsiada – ludzie przyjaźnie do nas nastawieni, piękne krajobrazy i zabytki, zdrowa żywność – niestety – w odróżnieniu od polskiej – a raczej ukraińskiej ….

Wiosną – jak Pan Bóg pozwoli – udajemy się ponownie na Białoruś – tym razem będzie to wycieczka krajoznawczo-turystyczna. Jeżeli masz chęć – to odezwij się ! Potrzebny jest tylko ważny paszport, gdyż prezydent Łukaszenka, przedłużył Polakom możliwość przekraczania granicy bez wiz.

Red. Biała Info

Zostaw komentarz

ajax-loader