Image default
Start » 7.X Matki Boskiej Różańca Świętego/ 450. rocznica Bitwy pod Lepanto
Religia

7.X Matki Boskiej Różańca Świętego/ 450. rocznica Bitwy pod Lepanto

Dziś dnia 7. X przypada święto Matki Boskiej Różańcowej ustano­wione przez papieża Grzegorza XIII na pamiątkę sławnego zwycięstwa chrześcijan nad muzuł­manami pod Lepanto w roku 1571.

Różańcem Św. raczej niż siłą zbrojną pokonano wroga chrześcijaństwa; wszak to Papież Św. Pius V na kolanach błagał Matkę Najświętszą o tryumf Chrześcijaństwa nad Islamem. Miliony wiernych skupiły się w tej samej modlitwie około swego duchownego Ojca: z kościołów i kaplic, z pałaców możnych i chat wieśniaków unosiły się gorące prośby do Matki Najświętszej o odwrócenie niebezpieczeństwa tureckiego. Świetne to zwycięstwo było odpowiedzią Tej, którą Kościół św. przyrównywa do wojska dobrze uszykowanego. 90 okrętów tureckich w popłochu pędziło ku brzegom – albo się rozbiły, albo spłonęły.
187 okrętów wpadło w ręce sprzymierzonych Chrześcijan wraz z 160 armatami. Zabitych Turków było 35.000, 15.000 dostało się do niewoli. Najpiękniejszy zaś owoc walki stanowiło uwolnienie 20.000 jeńców chrześcijańskich (galerników) z kajdan i niewoli tureckiej. Od tej rozstrzygającej bitwy na morzu, w której Zachód zapanował nad Wschodem, oraz religia miłości zatryumfowała nad fanatyzmem mahometan, Turcy nie odważyli się już nigdy wałczyć na morzu z chrześcijanami ani też rozszerzać panowania półksiężyca na Morze Śródziemne.

Zostaw komentarz

ajax-loader