Image default
Start » Nie ma związku między zakażeniami a wyszczepieniem
covid

Nie ma związku między zakażeniami a wyszczepieniem

Obecnie prasa i media z różnych stron bombardują nas informacjami o rzekomym związku między poziomem wyszczepienia Polaków, a ich zakażeniami w poszczególnych województwach. Tymczasem przyjrzyjmy się danym z rządowej strony gov.pl na dzień 25.09.2021:

Jak widać na powyższym zestawieniu nasze województwo Lubelskie mimo, iż nie ma najniższego poziomu wyszczepienia to jest na drugim miejscu pod względem liczby zachorowań. Co jednak ciekawe województwo z najmniejszą liczbą zakażeń jest dopiero na 3 miejscu, a drugie w kolejności dopiero na 6!

W związku z tym nasuwa się pytanie, gdzie ludzie otrzymują najwięcej pozytywnych testów na Covid? Otóż w Mazowieckim, które to województwo znajduje się w czołówce wyszczepialności. Ale to nie koniec ciekawych informacji wynikających z najnowszego zestawienia.

Otóż okazuje się, że dwa województwa, które mają niemalże identyczną wyszczepialność znajdują się na przeciwległych biegunach zachorowalności! A mianowicie Mazowieckie i Świętokrzyskie! W Mazowieckim obecnie wykazało zakażenia 158 osób, a w Świętokrzyskim jedynie 2 osoby, co stanowi niecałe 1,3% zakażeń w Mazowieckim.

Czy ta różnica może wynikać z innych warunków przestrzennych? Raczej nie, gdyż te województwa leżą obok siebie.

W związku z powyższym jak dokładnie widać nie ma kompletnie żadnego związku między poziomem wyszczepienia a liczbą zakażeń, co potwierdza dane dochodzące nas z innych krajów takich jak Izrael, Irlandia czy Wielka Brytania, gdzie poziomy wyszczepienia sięgają praktycznie cały kraj, a mimo to wyszczepione osoby chorują co najmniej tak samo jak osoby tzw. niezaszczepione.

Przykładowe dane z Izraela są dostępne tutaj: https://wgospodarce.pl/informacje/100856-izrael-59-proc-pacjentow-covid-w-szpitalach-jest-po-2-dawkach

Z Irlandii tutaj: https://nczas.com/2021/09/18/irlandia-ponad-polowa-hospitalizowanych-pacjentow-z-covid-19-jest-w-pelni-zaszczepiona/

A z Wielkiej Brytanii tutaj: https://www.rp.pl/ochrona-zdrowia/art18939561-wielka-brytania-zakazen-dziewiec-razy-wiecej-niz-rok-temu

 

Zostaw komentarz

ajax-loader